https://www.42tcen.com/index.php/entry/vidlak-petr-pavel-je-jen-figurka-chut-resit-politiku-skrze-predbezna-opatreni-us-tu-zrejme-zustane
Vidlák: Petr Pavel je jen figurka. Chuť řešit politiku skrze předběžná opatření ÚS tu zřejmě zůstane
Vidlák: Petr Pavel je jen figurka. Chuť řešit politiku skrze předběžná opatření ÚS tu zřejmě zůstane
Politický komentátor Daniel Sterzik tvrdí, že rozhodnutí Ústavního soudu o cestě prezidenta Pavla na summit NATO vytváří nebezpečný precedens. �... - 26.06.2026, 42TČen
2026-06-26T07:00:42
2026-06-26T07:01:37
Ústavní soud
Summit NATO
VIDLÁKŮV DALEKOHLED
/html/head/meta[@name='og:title']/@content
/html/head/meta[@name='og:description']/@content
https://www.42tcen.com/files/entries/Sterzik.png
Ústavní soud po přednostním projednání stížnosti prezidenta Pavla uložil vládě, ministru zahraničí a Ministerstvu zahraničních věcí, aby bezodkladně notifikovali Organizaci Severoatlantické smlouvy, že součástí oficiální delegace České republiky je též prezident republiky. Co si myslíte o rozhodnutí ÚS? Jestli chtěl ústavní soud ještě více rozeštvat společnost a snížit důvěru v náš politický systém i v justici, nemohl to udělat lépe. Jestli chtěli Baxa se Šámalem nabudit dojem, že je zbytečné chodit k volbám, protože nakonec stejně rozhodne Ústavní soud, tak se jim to dokonale podařilo. Pořád se tady mluví o tom, jak naši společnost rozkládá Putinova hybridní válka... ale co si budeme povídat, na český ústavní soud teda Rusko nemá. Bude mít toto rozhodnutí právní důsledky pro český politický systém? Znamená to, že se po 35 letech ústava posouvá směrem k prezidentskému systému? Jestli tu bude prezidentský nebo parlamentní systém je v podstatě jedno. To je jen technikálie. Ale my spíše směřujeme k soudcokracii, kdy rozhodují ti, které nikdo nevolil a kteří de facto nenesou žádnou politickou odpovědnost a jsou prakticky neodvolatelní. Petr Pavel je jen figurka. Ale chuť, řešit politiku skrze předběžná opatření ústavního soudu, ta tu zřejmě zůstane. Ministr zahraničí Petr Macinka označil rozhodnutí soudu za pokus o ústavní puč. Souhlasíte s jeho názorem a proč? Chápu, jak to Petr Macinka myslel a když jsem se pak z médií dozvěděl, že se Petr Pavel už rovnou pasoval do vedoucího delegace, pochopil jsem Macinku ještě o něco víc. Já osobně bych ale spíš řekl, že byly učiněny další kroky, které nás k nějakému ústavnímu puči mohou dovést. Koneckonců, stále více lidí se nechce smířit, ale chce nad těmi druhými vyhrát a jsou ochotni pro takové vítězství klidně zničit ústavu, demokracii a vlastně i náš národ a stát. Co si myslíte o natolik rychlém rozhodnutí a argumentaci soudců svého rozhodnutí termínem konání blížícího se summitu? Ten summit je asi namazaný medem, že se tam Petr Pavel tak vehementně dobývá. Zřejmě má pocit, že se tam stane něco důležitého, u čeho musí být. Pro protokoláře Koláře je to tak významné, že aktivoval i své kamarády na ústavním soudu. Nemohu se zbavit dojmu, že se v Ankaře má rozhodnout o velké válce proti Rusku, která přinese nezměrné utrpení a miliony obětí mezi Evropany a Petr Pavel jde světové lídry ujistit, že on tuto oběť podstoupí. Petr Pavel také prohlásil, že prezident je automaticky vedoucím delegace. Souhlasíte s tímto tvrzením? Ale na tom přece vůbec nezáleží, jestli s tím souhlasím nebo nesouhlasím. Tady záleží na tom, jestli s tímto tvrzením nakonec bude muset souhlasit Babiš! Jemu jde o preference. On teď bude muset zabojovat o premiérské pravomoci. Teď se ukáže, kolik politické odvahy Babiš a jaké si u SPD i Motoristů dokázal zajistit zázemí. Bez nadsázky je možné říci, že koalici čeká největší zkouška soudržnosti.Jak podle Vás nakonec bude vypadat delegace České republiky na summitu? Je podle Vás možné, že fakticky vzniknou dvě delegace i když pod jednou vlajkou? Nevím, jak to nakonec pojmenují, ale bude to vypadat jako za přemyslovských časů, kdy jeden Přemyslovec žádal německého císaře o pomoc proti druhému Přemyslovci. Jestli mě na tom něco fakt hodně štve, tak že se nám henty obě delegace budou dožadovat rozsouzení od ciziny a budou se snažit o cizí podporu svým záměrům. Tohle je nejhorší. Všichni ti Rutteové, Trumpové, Merzové a Macroni budou výhodně prodávat svůj protektorský dohled nad naší vlastní zemí a Češi o ni budou přímo žadonit.Děkujeme za rozhovor!
42TČen
nect24.cz@gmail.com
+420792887302
122
60
2026
42TČen
nect24.cz@gmail.com
+420792887302
122
60
42TČen
nect24.cz@gmail.com
+420792887302
122
60

Vidlák: Petr Pavel je jen figurka. Chuť řešit politiku skrze předběžná opatření ÚS tu zřejmě zůstane

Daniel Sterzik - 42TČen
© Youtube / Pavel Cimbál
Politický komentátor Daniel Sterzik tvrdí, že rozhodnutí Ústavního soudu o cestě prezidenta Pavla na summit NATO vytváří nebezpečný precedens. „Směřujeme k soudcokracii, kdy rozhodují ti, kteří nenesou žádnou politickou odpovědnost a jsou prakticky neodvolatelní,“ poznamenal v rozhovoru pro neČT24.

Ústavní soud po přednostním projednání stížnosti prezidenta Pavla uložil vládě, ministru zahraničí a Ministerstvu zahraničních věcí, aby bezodkladně notifikovali Organizaci Severoatlantické smlouvy, že součástí oficiální delegace České republiky je též prezident republiky. Co si myslíte o rozhodnutí ÚS?

Jestli chtěl ústavní soud ještě více rozeštvat společnost a snížit důvěru v náš politický systém i v justici, nemohl to udělat lépe. Jestli chtěli Baxa se Šámalem nabudit dojem, že je zbytečné chodit k volbám, protože nakonec stejně rozhodne Ústavní soud, tak se jim to dokonale podařilo. Pořád se tady mluví o tom, jak naši společnost rozkládá Putinova hybridní válka... ale co si budeme povídat, na český ústavní soud teda Rusko nemá.

Bude mít toto rozhodnutí právní důsledky pro český politický systém? Znamená to, že se po 35 letech ústava posouvá směrem k prezidentskému systému?

Jestli tu bude prezidentský nebo parlamentní systém je v podstatě jedno. To je jen technikálie. Ale my spíše směřujeme k soudcokracii, kdy rozhodují ti, které nikdo nevolil a kteří de facto nenesou žádnou politickou odpovědnost a jsou prakticky neodvolatelní. Petr Pavel je jen figurka. Ale chuť, řešit politiku skrze předběžná opatření ústavního soudu, ta tu zřejmě zůstane.

Ministr zahraničí Petr Macinka označil rozhodnutí soudu za pokus o ústavní puč. Souhlasíte s jeho názorem a proč?

Chápu, jak to Petr Macinka myslel a když jsem se pak z médií dozvěděl, že se Petr Pavel už rovnou pasoval do vedoucího delegace, pochopil jsem Macinku ještě o něco víc. Já osobně bych ale spíš řekl, že byly učiněny další kroky, které nás k nějakému ústavnímu puči mohou dovést. Koneckonců, stále více lidí se nechce smířit, ale chce nad těmi druhými vyhrát a jsou ochotni pro takové vítězství klidně zničit ústavu, demokracii a vlastně i náš národ a stát.

Co si myslíte o natolik rychlém rozhodnutí a argumentaci soudců svého rozhodnutí termínem konání blížícího se summitu?

Ten summit je asi namazaný medem, že se tam Petr Pavel tak vehementně dobývá. Zřejmě má pocit, že se tam stane něco důležitého, u čeho musí být. Pro protokoláře Koláře je to tak významné, že aktivoval i své kamarády na ústavním soudu. Nemohu se zbavit dojmu, že se v Ankaře má rozhodnout o velké válce proti Rusku, která přinese nezměrné utrpení a miliony obětí mezi Evropany a Petr Pavel jde světové lídry ujistit, že on tuto oběť podstoupí.

Petr Pavel také prohlásil, že prezident je automaticky vedoucím delegace. Souhlasíte s tímto tvrzením?

Ale na tom přece vůbec nezáleží, jestli s tím souhlasím nebo nesouhlasím. Tady záleží na tom, jestli s tímto tvrzením nakonec bude muset souhlasit Babiš! Jemu jde o preference. On teď bude muset zabojovat o premiérské pravomoci. Teď se ukáže, kolik politické odvahy Babiš a jaké si u SPD i Motoristů dokázal zajistit zázemí. Bez nadsázky je možné říci, že koalici čeká největší zkouška soudržnosti.

Jak podle Vás nakonec bude vypadat delegace České republiky na summitu? Je podle Vás možné, že fakticky vzniknou dvě delegace i když pod jednou vlajkou?


Nevím, jak to nakonec pojmenují, ale bude to vypadat jako za přemyslovských časů, kdy jeden Přemyslovec žádal německého císaře o pomoc proti druhému Přemyslovci. Jestli mě na tom něco fakt hodně štve, tak že se nám henty obě delegace budou dožadovat rozsouzení od ciziny a budou se snažit o cizí podporu svým záměrům. Tohle je nejhorší. Všichni ti Rutteové, Trumpové, Merzové a Macroni budou výhodně prodávat svůj protektorský dohled nad naší vlastní zemí a Češi o ni budou přímo žadonit.

Děkujeme za rozhovor!