Šichtařová: EU se stává hlavním užitečným idiotem na Ukrajině. Přijdou následky

© Facebook / Markéta Šichtařová
Markéta Šichtařová (Svobodní), ekonomka a kandidátka v Praze za SPD posoudila záměr Evropy financovat vojenskou pomoc Ukrajině dodávkami z USA. Cenou této politiky podle ní bude propad životní úrovně v EU. Odmítnutí České republiky se na tom podílet označila za předvolební zdrženlivost.

Začátkem týdne americký prezident Donald Trump oznámil, že USA a Evropská unie se dohodly na dodávkách zbraní Ukrajině, přičemž hradit to bude Evropa. Bude Evropa schopna platit vojenskou pomoc Ukrajině na stejné úrovni, na jaké to dosud dělaly USA? Budou muset kvůli tomu jednotlivé státy měnit strukturu svých veřejných financí a konkrétně jak?

Evropa pravděpodobně nebude schopna zastoupit USA, aniž by přeskupila strukturu svých veřejných financí. Pro USA je to „obchod století“: Vlastně z EU udělaly svého odběratele. Nyní to nevypadá, že válku financují USA, ale válku financuje EU. USA se mohou tvářit, že se ve válce neangažují, ony jen dodávají zbraně EU a EU je dodává Ukrajině. Takže tím hlavním užitečným idiotem se stává EU. Vše zaplatí a vše prohraje, protože na Ukrajině není co vyhrát. Vše směřuje do zamrzlého konfliktu.

Je podle Vás Evropa schopna současně financovat dodávky zbraní Ukrajině a také ambiciózní plán přezbrojení vlastních armád? Které evropské státy jsou schopny to zajistit a za jakých podmínek?

Otázka takto vlastně nestojí. Technicky vzato, samozřejmě, že toho EU je schopna – ale skutečná otázka zní, za jakou cenu? A tou cenou je propad životní úrovně v EU. Úplně hloupě a zvulgarizovaně řečeno, EU si musí vybrat, zda veřejné peníze sypat do Ukrajiny, nebo do nemocnic. EU si vybrala Ukrajinu. Obyvatelstvo by s tím nesouhlasilo, kdyby se EU nepodařilo značnou část obyvatel přesvědčit, že nás Rusko napadne a že tím, že budeme financovat Ukrajinu, se bráníme Rusku. Což je samozřejmě hloupý názor.

Premiér Petr Fiala oznámil, že Česká republika se v tuto chvíli nepřipojí k zemím NATO v nákupu amerických zbraní pro dodávky Kyjevu, protože už pomáhá skrze muniční iniciativu. Stejné prohlášení učinily Maďarsko, Itálie a Francie. Může podle Vás v případě Fialova prohlášení jít spíše o předvolební lavírování?


Osobně tipuju, že v případě Petra Fialy opravdu jde o předvolební zdrženlivost. Naproti tomu třeba v případě Itálie nebo Maďarska je to jejich autentický postoj.

Děkujeme za rozhovor!