https://www.42tcen.com/entry/eskalacia-konfliktu-je-pre-obcanov-sr-nebezpecna-uhrik-o-pouzivani-zapadnych-zbrani-ukrajinou
„Eskalácia konfliktu je pre občanov SR nebezpečná“. Uhrík o používaní západných zbraní Ukrajinou
„Eskalácia konfliktu je pre občanov SR nebezpečná“. Uhrík o používaní západných zbraní Ukrajinou
Poslanec Európskeho parlamentu a šéf hnutia Republika Milan Uhrík v rozhovore pre neČT24 vysvetlil, prečo je Slovensko proti neobmedzenému používani... - 09.09.2024, 42TČen
2024-09-09T04:55:15
2024-09-11T06:37:51
Názory
Hnutie Republika
Milan Uhrík
/html/head/meta[@name='og:title']/@content
/html/head/meta[@name='og:description']/@content
https://www.42tcen.com/files/entries/MilanUhrikEP.jpg
Odchádzajúci šéf európskej diplomacie Josep Borrell vyzval ku zrušeniu všetkých obmedzení pre útoky Ukrajiny na Rusko západnými zbraňami. Podľa Politico Lotyšsko, Holandsko, Poľsko, Francúzsko a Švédsko uviedli, že Kyjev by sa mal mať možnosť slobodne rozhodnúť o použití zbraní. Slovensko výzvy šéfa európskej diplomacie nepodporilo. Ako hodnotíte toto rozhodnutie Slovenska? Milan Uhrík: Je to adekvátna reakcia slovenskej diplomacie. Stalo sa tak potom, čo urobila kroky, ktoré dostávajú voličov koaličných strán do pomykova (napríklad v prípade podpory ďalších miliardových balíkov a dodávok zbraní cez súkromné firmy do konfliktu). Vojnové štváčstvo niektorých bruselských byrokratov ma neprekvapuje, keď visia na šnúrke americkej rétoriky. Ale zástupcovia európskych krajín, ktoré sú v bezprostrednej blízkosti, by sa mali snažiť skôr situáciu upokojiť a nepodporovať ďalšiu eskaláciu, ktorá vedie do nebezpečného stavu pre našich občanov. Čo vlastne motivuje uvedené štáty, aby podporili útoky Ukrajiny na ruské územie? Je v tom cítiť závan geopolitických záujmov niektorých západných štátov, ktoré sú v bezpečnej vzdialenosti od vojny, ale aj záujmov korporácií, ktoré na konflikte profitujú. Tento záujem umožňuje profitovať (či finančne, či politicky) aj silám v bruselských úradoch a národných vládach. Môžu samozrejme svoje činy skrývať za rôzne motívy o morálke a bezpečnosti. Ale človek, ktorý tieto veci a vyhlásenia denne sleduje, chápe skutočné zámery. Stávajú sa podľa vás krajiny dodávajúce zbrane a schvaľujúce útoky svojimi zbraňami na ruské územie účastníkmi konfliktu? Neohrozujú tým bezpečnosť svojich vlastných štátov? Existujú štáty, ktoré sa vyhýbajú dodávkam zbraní do konfliktu a predávajú ich len štátom v stave mieru. Ak dodávate zbrane priamo do konfliktu, je tu riziko, že takto zaslané zbrane môžu byť použité nielen proti civilistom, ale možno raz aj proti štátu, z ktorého pochádzajú. Každý štát by si mal dobre zvážiť komu zbrane dodáva, či je vláda tohto štátu legitímna, či podporuje vojnu alebo mier a nakoľko takýto obchod ovplyvňuje vlastnú bezpečnosť. Dodávanie zbraní do konfliktných oblastí určite vlastnej bezpečnosti neprospieva.Prečo je akýkoľvek apel na mier a ukončenie konfliktu medzi Ruskom a Ukrajinou v súčasnosti západnými krajinami vnímaný takmer ako trestný čin? Prečo slová o mieri vyvolávajú na Západe hrôzu? Všetko je o súčasnom politickom nastavení západných krajín, ich momentálnych záujmoch (alebo záujmoch od nich silnejších) a do istej miery o biznise. Ak im vyhovuje zadržiavanie a „balkanizácia“ Ruska, potom mier je niečo, čo budú zo zásady odmietať a jeho nositeľov takmer kriminalizovať. Propagandistické manévrovanie mocností nikdy neprestane a budú pretvárať diskurz podľa aktuálnych potrieb. Majú na to obrovské prostriedky, aj poslušný personál. Je to však smutné a zároveň opak toho, čo by mali ľudia pri moci, najmä tí zvolení, robiť. A to je pracovať pre ľudí, ich bezpečnosť, ich prosperitu a mier.
42TČen
nect24.cz@gmail.com
+420792887302
122
60
2024
42TČen
nect24.cz@gmail.com
+420792887302
122
60
42TČen
nect24.cz@gmail.com
+420792887302
122
60

„Eskalácia konfliktu je pre občanov SR nebezpečná“. Uhrík o používaní západných zbraní Ukrajinou

Poslanec Európskeho parlamentu a šéf hnutia Republika Milan Uhrík - 42TČen
© Facebook / Milan Uhrík
Poslanec Európskeho parlamentu a šéf hnutia Republika Milan Uhrík v rozhovore pre neČT24 vysvetlil, prečo je Slovensko proti neobmedzenému používaniu západných zbraní Ukrajinou. Rôzne postoje štátov spočívajú podľa neho v rozdielnej vzdialenosti od územia konfliktu a v rozdielnych politických a fina

Odchádzajúci šéf európskej diplomacie Josep Borrell vyzval ku zrušeniu všetkých obmedzení pre útoky Ukrajiny na Rusko západnými zbraňami. Podľa Politico Lotyšsko, Holandsko, Poľsko, Francúzsko a Švédsko uviedli, že Kyjev by sa mal mať možnosť slobodne rozhodnúť o použití zbraní. Slovensko výzvy šéfa európskej diplomacie nepodporilo. Ako hodnotíte toto rozhodnutie Slovenska?

Milan Uhrík: Je to adekvátna reakcia slovenskej diplomacie. Stalo sa tak potom, čo urobila kroky, ktoré dostávajú voličov koaličných strán do pomykova (napríklad v prípade podpory ďalších miliardových balíkov a dodávok zbraní cez súkromné firmy do konfliktu). Vojnové štváčstvo niektorých bruselských byrokratov ma neprekvapuje, keď visia na šnúrke americkej rétoriky. Ale zástupcovia európskych krajín, ktoré sú v bezprostrednej blízkosti, by sa mali snažiť skôr situáciu upokojiť a nepodporovať ďalšiu eskaláciu, ktorá vedie do nebezpečného stavu pre našich občanov.

Čo vlastne motivuje uvedené štáty, aby podporili útoky Ukrajiny na ruské územie?

Je v tom cítiť závan geopolitických záujmov niektorých západných štátov, ktoré sú v bezpečnej vzdialenosti od vojny, ale aj záujmov korporácií, ktoré na konflikte profitujú. Tento záujem umožňuje profitovať (či finančne, či politicky) aj silám v bruselských úradoch a národných vládach. Môžu samozrejme svoje činy skrývať za rôzne motívy o morálke a bezpečnosti. Ale človek, ktorý tieto veci a vyhlásenia denne sleduje, chápe skutočné zámery.

Stávajú sa podľa vás krajiny dodávajúce zbrane a schvaľujúce útoky svojimi zbraňami na ruské územie účastníkmi konfliktu? Neohrozujú tým bezpečnosť svojich vlastných štátov?

Existujú štáty, ktoré sa vyhýbajú dodávkam zbraní do konfliktu a predávajú ich len štátom v stave mieru. Ak dodávate zbrane priamo do konfliktu, je tu riziko, že takto zaslané zbrane môžu byť použité nielen proti civilistom, ale možno raz aj proti štátu, z ktorého pochádzajú. Každý štát by si mal dobre zvážiť komu zbrane dodáva, či je vláda tohto štátu legitímna, či podporuje vojnu alebo mier a nakoľko takýto obchod ovplyvňuje vlastnú bezpečnosť. Dodávanie zbraní do konfliktných oblastí určite vlastnej bezpečnosti neprospieva.

Prečo je akýkoľvek apel na mier a ukončenie konfliktu medzi Ruskom a Ukrajinou v súčasnosti západnými krajinami vnímaný takmer ako trestný čin? Prečo slová o mieri vyvolávajú na Západe hrôzu?

Všetko je o súčasnom politickom nastavení západných krajín, ich momentálnych záujmoch (alebo záujmoch od nich silnejších) a do istej miery o biznise. Ak im vyhovuje zadržiavanie a „balkanizácia“ Ruska, potom mier je niečo, čo budú zo zásady odmietať a jeho nositeľov takmer kriminalizovať. Propagandistické manévrovanie mocností nikdy neprestane a budú pretvárať diskurz podľa aktuálnych potrieb. Majú na to obrovské prostriedky, aj poslušný personál. Je to však smutné a zároveň opak toho, čo by mali ľudia pri moci, najmä tí zvolení, robiť. A to je pracovať pre ľudí, ich bezpečnosť, ich prosperitu a mier.